סוגי תולעים שיכולים להשפיע על ילדים

הורות יכולה להיות עבודה מאתגרת, במיוחד כשמדובר בהתמודדות עם אינספור בעיות בריאות שילדים עלולים להתמודד איתם. אחת הבעיות הנפוצות ביותר שהורים נתקלים בהן היא נוכחות של תולעים בילדיהם. זה יכול להיות קשה לדעת מתי וכיצד לטפל נכון בילד בתולעים, אך חשוב לנקוט בצעדים הדרושים כדי להגן על בריאותו. למידה על סוגי התולעים השונים שיכולים להשפיע על ילדים, על התסמינים שעשויים להופיע ואפשרויות הטיפול הזמינות יכולים לעזור להורים להרגיש בטוחים יותר ביכולתם לטפל בילדיהם. עם הידע והטיפול הנכונים, הורים יכולים להבטיח שילדיהם יישארו בריאים ובטוחים מהנזק הפוטנציאלי של תולעים.

סקירה כללית של תולעים בילדים

תולעים הן אורגניזמים טפיליים שחיים בתוך גופם של בעלי חיים אחרים. בילדים, סוגי התולעים הנפוצים ביותר הם תולעים עגולות, תולעי קרס ותולעי סרט. תולעים עגולות נפוצות מאוד בילדים, והן יכולות להשפיע על כל קבוצת גיל. תולעי קרס שכיחות פחות בילדים, אך לעיתים קרובות ניתן למצוא אותן אצל צעירים החיים באזורים הטרופיים. תולעי סרט נדירות מאוד בילדים, אך הן שכיחות יותר אצל אנשים שאוכלים בשר נא או דגים. למרבה הצער, תולעים נפוצות ביותר בילדים. ההערכה היא שלכ-38% מהילדים ברחבי העולם יש תולעים. תולעים נוטות יותר להשפיע על ילדים צעירים יותר, מכיוון שמערכת החיסון שלהן אינה מפותחת מספיק כדי להילחם בהן. הדרך הנפוצה ביותר שבה ילדים מקבלים תולעים היא מהאדמה. כאשר ילד משחק בעפר, הוא יכול בקלות להעביר את התולעים מהאדמה אל גופם. לפעמים, תולעים מועברות מילד אחד לאחר כאשר ילדים משחקים יחד.

סוגי תולעים שיכולים להשפיע על ילדים

אלו התולעים הנפוצות ביותר שמשפיעות על ילדים, וניתן למצוא אותן בכל חלקי העולם. תולעים עגולות חיות בדרך כלל במעיים, שם הן ניזונות מהחומרים המזינים במזון של האדם. תולעים עגולות בדרך כלל ארוכות כמו אצבע, והן יכולות לגרום למספר תסמינים שונים אצל ילדים. תסמינים אלו כוללים כאבי בטן, הקאות ושלשולים. נגיעות תולעים מאובחנים בדרך כלל על ידי בדיקת דגימת צואה. אם ילד מאובחן עם תולעים עגולות, הוא יצטרך לקחת תרופות שיכולות להרוג את התולעים בתוך גופו. תולעים אלו מעט נדירות יותר, אך הן נפוצות מאוד בקרב צעירים שחיים באזורים עם אקלים חם. תולעי קרס יכולות להיצמד למעי הדק ולמצוץ את הדם מגופו של האדם. תולעי קרס עלולות להיות קטלניות במספרים גדולים, ולעתים קרובות הן עלולות לגרום לאנמיה חמורה בילדים. נגיעות תולעי קרס מאובחנים על ידי בדיקת צואת הילד. אם ילד מאובחן עם תולעי קרס, הוא יצטרך לקחת תרופות שיכולות להרוג את התולעים בתוך גופו. אלו הן התולעים הפחות נפוצות שפוגעות בילדים, אבל הן שכיחות יותר אצל אנשים שאוכלים בשר נא או דגים. תולעי סרט חיות בדרך כלל במעי הדק, שם הן ניזונות מחלבונים ופחמימות. תולעי סרט ניתן למצוא בבני אדם בכל רחבי העולם, אך הם נפוצים ביותר באסיה. נגיעות תולעי סרט מאובחנים בדרך כלל על ידי בדיקת צואת הילד. אם ילד מאובחן עם תולעי סרט, סביר להניח שהוא יצטרך לקחת תרופות כדי להרוג את התולעים בתוך גופו.

תסמינים של תולעים בילדים

כאשר תולעים חודרות לגופו של ילד, הן עלולות לגרום לכאבי בטן והתכווצויות. כאב זה הוא בדרך כלל קל, אך הוא יכול להיות חמור במקרים מסוימים. כאשר תולעי קרס מוצצות דם מגופו של הילד, הן עלולות לגרום לאנמיה. אנמיה היא מצב שבו לילד יש מעט מדי תאי דם אדומים בגוף, מה שעלול לגרום לעייפות ולכאבי ראש. תולעים עגולות עלולות לגרום לשלשול כאשר הן חיות במערכת העיכול של הילד. לרוב זה סימן לכך שלילד יש יותר מדי תולעים בגופו. אם לילד יש אנמיה עקב התקפות תולעי קרס, הם עלולים לחוות כאבי ראש. תולעים עגולות עלולות לגרום להקאות כשהן חיות במערכת העיכול של הילד.

אבחון תולעים בילדים

רופאים יאבחנו בדרך כלל תולעים על ידי בדיקת דגימת צואה. לדוגמה, הם יכולים לבדוק דגימת צואה כדי לראות אם היא מכילה ביצים או זחלים. רופא יכול לבדוק תולעים עגולות, תולעי קרס ותולעי סרט באמצעות דגימה אחת. אם רופא מוצא ביצים או זחלים בדגימה, הם יכולים לזהות את סוג התולעת באמצעות מיקרוסקופ. אם לילד יש מקרה קיצוני של תולעים, הרופא שלו עשוי להשתמש בבדיקות דם כדי לאבחן את ההדבקה. עם זאת, ברוב המקרים, דגימות צואה מספיקות.

אפשרויות טיפול בתולעים בילדים

- אנטיביוטיקה - אם לילד יש מקרה קיצוני של תולעים והם אינם מגיבים לתרופות לתילוע, ייתכן שיהיה צורך באנטיביוטיקה. זה נפוץ ביותר בילדים עם נגיעות תולעי סרט. - תרופות לתילוע - קיימות מגוון תרופות לתילוע שיכולות להרוג את התולעים בתוך גוף הילד, ביניהן: אלבנדזול, מבנדזול, פראזיקונטל, לבמיסול, פיראנטל פמואט וניקלוסמיד. חשוב לקחת את הקורס המלא של התרופה, גם אם התסמינים של הילד חולפים לפני תום הטיפול. אי נטילת הקורס המלא של התרופה עלול לגרום לילד להידבק מחדש בתולעים.

מניעת תולעים בילדים

- שטיפת ידיים באופן קבוע - אחת הדרכים הטובות ביותר למנוע תולעים בילדים היא שטיפת ידיים באופן קבוע. הורים צריכים לעודד ילדים לשטוף ידיים לאחר השימוש בשירותים, לאחר החלפת חיתול, לאחר משחק בחוץ ולפני אכילה. הורים צריכים גם להקפיד על שטיפת ידיים באופן קבוע. - הימנע מאכילת ירקות חיים - הורים עשויים לרצות להימנע מהאכלת ילדיהם בירקות חיים, מכיוון שזה יכול להגביר את הסיכון של תולעים. - הימנעו מאכילת בשר נא - חשוב גם להימנע מאכילת בשר נא, שכן הדבר עלול להגביר את הסיכון לתולעים. - הישאר בבית - ילדים צריכים להישאר בבית ככל האפשר כדי להפחית את הסיכון שלהם לתולעים. כשהם משחקים בחוץ, עליהם להימנע מאזורים עם לכלוך ועשב. - הימנעו מהחלפת חיתולים - ילדים צריכים להימנע ככל האפשר מהחלפת חיתולים כדי להפחית את הסיכון שלהם לתולעים.