טיפול בכינים וכיצד למנוע אותן

כינים כהורים עלולה להיות חוויה קשה ומביכה. הגירוד המתמיד, הצורך להבטיח שילדכם יטופל כראוי, והדאגה מהפצת הכינים לאחרים במשפחה יכולים להיות מכריעים. לדעת איך להתמודד עם כינים בהורות חשובה על מנת לשמור על בריאות המשפחה שלך ולמצוא את אפשרות הטיפול הטובה ביותר. הבנת מחזור החיים של כינים, כיצד למנוע את התפשטותן, ואילו טיפולים זמינים, כל אלה נחוצים כדי לעזור לך ולמשפחתך לעבור את התקופה הקשה הזו. עם המידע והטיפול הנכונים, אתה יכול להיות בטוח שהכינים נעלמו ומשפחתך תוכל לחזור לחיות את החיים כרגיל.

מהן כינים?

כינים הן חרקים זעירים שחיים על הקרקפת שלך וניזונים מהדם שלך. הם אינם מזיקים ואינם סימן להיגיינה לקויה. כינים מדבקות ביותר ומתפשטות בקלות באמצעות מגע ראש בראש. ניתן לפזר אותם גם באמצעות מסרקים משותפים, כובעים, צעיפים או כיסויי ראש, מצעים ורהיטים אחרים. יש לך סיכוי גבוה יותר לחטוף כינים אם יש לך מגע קרוב עם מישהו שיש לו אותן. ניתן לראות כינים בעין בלתי מזוינת. הם קטנים מאוד וצבעם חום כהה. כינה בוגרת היא בערך בגודל של שומשום וכינת ביצים קטנה מעט יותר. קל לזהות אותם במהלך בדיקת ראש נכונה.

תסמינים של כיני ראש

למרות שתסמינים של כינים אינם שכיחים, הם אפשריים. עקיצות כינים בקרקפת עלולות לגרום לגירוי ולגירוד. כינים לא ידועות כמעבירות מחלות כלשהן או גורמות לכל נזק אחר. התסמין השכיח ביותר של כינים הוא גירוד בקרקפת, במיוחד מאחורי האוזניים, בעורף ומסביב לקו השיער. גירוד בקרקפת עלול להוביל לפצעים וגלדים. אזורים אחרים שעלולים להיות מושפעים כוללים את העפעפיים והגבות. אנשים מסוימים עם כינים עשויים להבחין בכתמים קטנים שחורים או חומים כהים של דם יבש על הציפית או הסדינים שלהם.

כיצד למנוע מכינים להתפשט

ישנן מספר דרכים למנוע התפשטות כינים. החשוב ביותר הוא לבדוק את כל המשפחה עבור כינים וחנקים. בדוק את כל בני המשפחה, כולל עצמך, על בסיס יומי. כדאי לעשות בדיקת ראש יסודית כל יום, במיוחד אם יש לך ילד שמשחק בקביעות עם ילדים אחרים. הסתכלו בזהירות דרך השיער, תוך תשומת לב מיוחדת לחלק האחורי של הצוואר ומאחורי האוזניים. אתה צריך להיות זהיר עבור כינים וגזעים בשיער הילדים ובבגדים שלהם כמו גם בשיער שלך. אם אתה מוצא סימנים של כינים בעצמך או בבן משפחה, פנה לרופא שלך או פנה לרופא מיד. כל אחד מבני הבית שלך צריך להיות מטופל בו זמנית כדי למנוע התפשטות והדבקה חוזרת.

הבנת מחזור החיים של כינים

מחזור החיים של כינים עוקב אחר דפוס בן שלושה שלבים. כינים זקוקות לחום ולנוכחות של מבוגר כדי לשרוד. זה אומר שברגע שאתה מבין שיש כינים בשיער שלך, אתה חייב לנקוט בפעולה. כינים מטילות ביצים, הנקראות בדרך כלל nits, על ציר השיער. הביצים מחוברות היטב לשיער ולא מחוברות בצורה רופפת לקרקפת כמו קשקשים. ניטים נראים כמו פנינים צהבהבות-לבנות זעירות על השיער. הם אינם נראים לעין בלתי מזוינת. סרקי בעדינות את השיער עם מסרק עדין שיניים והענקת שמפו מהיר לשיער יעזור לך להסיר את הנקבים. זכור כי נקניקים אינם סימן להדבקה. הם פשוט אינדיקציה לכך שהכינים היו שם בשלב מסוים בעבר והטילו ביצים על ציר השיער. הביצים הן לבנות או חומות והן מחוברות היטב לפיר השיער. הם אינם נראים לעין בלתי מזוינת.

תרופות ביתיות לכינים

יש הרבה תרופות ביתיות שאנשים משתמשים בהן כדי להיפטר מכינים. אחד הפופולריים ביותר הוא חומץ. חומץ תפוחים וחומץ לבן נחשבים שניהם מועילים בהריגת כינים. כדי להשתמש בשיטה זו, יש למרוח תמיסת חומץ על השיער והקרקפת. השאר אותו לפחות 30 דקות לפני שטיפתו. החומץ אמור להרוג את הכינים והחריצים. היזהר בעת שימוש בחומץ תפוחים מכיוון שהוא חזק יותר מחומץ לבן ויש לו סיכון גבוה יותר לשריפת הקרקפת. חזרת היא תרופה פופולרית נוספת. יש המציעים לערבב 1 כפית חזרת עם 1 כפית מיונז ולמרוח אותה על השיער והקרקפת. יש להשאיר את התערובת למשך 30-40 דקות לפני שטיפתה. באופן דומה, מי מלח יכולים לשמש כתרופה ביתית להרוג כינים. מערבבים 1 כף מלח עם 1 כוס מים ומרח אותו על השיער והקרקפת. יש להשאיר את התמיסה למשך 30-40 דקות לפני שטיפתה.

טיפולים ללא מרשם בכינים

טיפולים ללא מרשם בכינים כוללים שמפו, קרמים וג'לים. הם יעילים בהריגת כינים ובהפחתת הביצים על ציר השיער. הטיפולים הנפוצים ביותר בשימוש ללא מרשם הם פירתרינים, פרמטרינים ולינדאן. פירתרינים ופרמטרינים הם קוטלי חרקים סינתטיים שמורחים על השיער. הם מגרים את הכינים וגורמים להם למות. פירתרינים ופרמטרינים יעילים במיוחד נגד כינת הראש הנפוצה, שהיא סוג הכינים השכיח ביותר בצפון אמריקה.

טיפולי מרשם לכינים

טיפולי מרשם לכינים הורגים כינים וחנקים. הם זמינים בצורה של שמפו, קרמים ותרסיסים. טיפול המרשם הנפוץ ביותר הוא מלתיון. Malathion משמש בשמפו ותרסיסים שונים כדי להרוג כינים. הוא מוחל על הקרקפת, נותנים לו לשבת במשך 10-20 דקות, ולאחר מכן שוטפים החוצה. Malathion יכול לגרות את העור, אבל רק במינונים גבוהים יותר ממה שמשמש באלה טיפולים.

טיפולים מקצועיים לכינים

טיפולים מקצועיים לכינים משמשים כאשר טיפולים ללא מרשם אינם יעילים או כאשר ההדבקה חמורה מאוד. בדרך כלל יש צורך בטיפולים אלו רק במקרים קיצוניים, כגון זיהום גדול מאוד. הם כוללים שמפו קוטלי חרקים, טיפולים כימיים וטיפולים חשמליים. שמפו קוטלי חרקים משמש להרוג כינים וחנקים. הם מורחים על השיער ומשאירים אותם למשך 10-20 דקות לפני שהם נשטפים החוצה. טיפולים כימיים משמשים כדי להרוג את הכינים. הם אינם הורגים את הניצים ויש לעקוב אחר טיפול אחר שכן. טיפולים חשמליים משמשים כדי להרוג את הכינים. הם אינם יעילים נגד nits, ולכן יש להשתמש בטיפול אחר כדי להרוג את nits.

כיצד להימנע מהדבקה חוזרת

הדרך הטובה ביותר להימנע מהדבקה חוזרת היא להיפטר מהכינים והחרקים ברגע שהם מתגלים. ניתן לעשות זאת על ידי סירוק השיער במסרק עדין ולאחר מכן מריחת טיפול בכינים. לפני שתתחיל לטפל בשיער שלך, חשוב לבדוק את כל בני הבית. אם מישהו מכם נדבק, יש לטפל בכולכם בו זמנית. פעולה זו יכולה לעזור להבטיח שהכינים נעלמו לתמיד ולא יחזרו. הקפידו לבדוק שוב את השיער שבועיים לאחר הטיפול הראשוני כדי לוודא שהטיפול עבד וכל הכינים נעלמו.

איך לדעת אם הכינים נעלמו

הסימן הראשון לכך שהכינים נעלמו הוא אם אתה או אחד מבני משפחתך מתחילים לגרד פחות. בדקו את השיער של כולם באופן קבוע לאיתור כינים וחנקים. זה צריך להיעשות לפחות פעם בשבוע ולעתים קרובות יותר אם מישהו מבני הבית מגרד. אם אתה מוצא כינים או ניטים בשיער שלך, טפל בהם מיד. אם אינך בטוח איזה סוג של כינים יש לך, פנה לרופא שלך כדי לדון באפשרויות הטיפול. אם אתה מקבל כינים, זכור שזו לא אשמתך וזה יכול לקרות לכל אחד. הקפד לשמור על קור רוח ולעקוב אחר לוח הזמנים של הטיפולים שהרופא שלך ממליץ. עם טיפול מתאים, כל הכינים ייעלמו ומשפחתך תוכל לחזור לחיות חיים נורמליים שוב.