הפרעת השינה המסתורית של פאראסומניה

פרסומניה היא מסתורית, לעתים קרובות לא מובנת, והפרעת שינה נפוצה באופן מפתיע. היא מאופיינת בהתנהגות חריגה המתרחשת בזמן הירדמות, במהלך השינה או בתקופות של ערות לאורך כל הלילה. זה יכול לנוע בין קל לחמור ויכול להוביל לבעיות בריאות, בטיחות ואיכות חיים משמעותיות. מהליכת שינה ואימת לילה ועד שיתוק שינה ותסמונת ראש מתפוצץ, פאראסומניה יכולה להיות מפחידה ומפריעה. למרבה המזל, ישנם טיפולים זמינים כדי לעזור למזער את ההשפעות של parasomnias. הבנת התסמינים, הגורמים והטיפולים של הפרעת שינה זו יכולה לעזור לאנשים לישון טוב יותר בלילה ולנהל חיים בריאים יותר.

מהי פאראסומניה?

פאראסומניה היא הפרעת שינה הכרוכה בהתנהגויות חריגות כמו הליכה סהרורית, דיבור בשינה או חלומות חריגים. פרסומניה יכולה להתרחש בזמן שאתה נרדם, במהלך השינה, או במהלך תקופה של ערות במהלך הלילה. ישנם מספר סוגים של פאראסומניה, ביניהם הליכת שינה, דיבור בשינה, חריקת שיניים, שיתוק שינה ועוד. הליכה סהרורית היא הפראסומניה השכיחה ביותר והיא נראית בכ-10% מהילדים ו-4% מהמבוגרים. זה בדרך כלל לא מזיק, אבל אנשים שהולכים תוך כדי שינה צריכים להיזהר לא לפצוע את עצמם כשהם במצב חצי מודע. הליכה סהרורית מתרחשת בזמן שינה שאינה REM ומאופיינת בתנועות איטיות ומקפצות. דיבור בשינה קשור גם לשינה שאינה REM. זה יכול לקרות בזמן שאנשים נרדמים או מתעוררים. שיתוק שינה הוא תחושה של הכרה אך לא מסוגל לזוז. זה קורה בדרך כלל בזמן שאתה מתעורר ויכול להימשך כמה שניות או כמה דקות.

גורמים לפראסומניה

חוקרים לא לגמרי מבינים מדוע אנשים מסוימים חווים פאראסומניה. ישנן עדויות הקושרות בין פרסומניה למצבים רפואיים מסוימים, כגון דום נשימה בשינה, נדודי שינה או אפילפסיה. פרסומניה יכולה להיגרם גם על ידי תרופות מסוימות, מתח, או הרגלי שינה לקויים. חוסר שינה, למשל, נקשר לפראסומניה. פרסומניה קשורה לעתים קרובות להפרעות שינה אחרות כמו הפרעות נשימה בשינה או נדודי שינה. הליכה מתוך שינה היא הצורה הנפוצה ביותר של פאראסומניה. זה יכול לקרות כשאתה נרדם או כשאתה מתעורר במהלך הלילה. פרקי הליכה מתוך שינה יכולים לנוע בין תקופה קצרה של חוסר התמצאות להליכה בגוף מלא. פחדי שינה הם פאראסומניה שכיחה נוספת. הם מאופיינים בפחד קיצוני, צעקות ותגובות פיזיולוגיות עזות.

סוגי פרסומניה

ישנם מספר סוגים של פאראסומניה. הסוגים הנפוצים ביותר הם הליכת שינה, דיבורים בשינה, חריקת שיניים, שיתוק שינה ועוד. הליכה מתוך שינה היא הסוג הנפוץ ביותר של פאראסומניה. אנשים ההולכים בשנתם בדרך כלל אינם מודעים למעשיהם. הם בדרך כלל לא זוכרים כלום למחרת. הליכה סהרורית מתרחשת בזמן שינה שאינה REM ומאופיינת בתנועות איטיות ומקפצות. דיבור בשינה קשור גם לשינה שאינה REM. זה יכול לקרות בזמן שאנשים נרדמים או מתעוררים. שיתוק שינה הוא תחושה של הכרה אך לא מסוגל לזוז. זה קורה בדרך כלל בזמן שאתה מתעורר ויכול להימשך כמה שניות או כמה דקות. שיתוק שינה מלווה לרוב בהזיות, שעלולות להיות מפחידות ולגרום לכמות קיצונית של חרדה. חריקת שיניים, או bruxism, קשורה גם לשנת REM. זה נפוץ ביותר בילדים ומבוגרים מתחת לגיל 35. ברוקסיזם קשור לעתים קרובות להפרעות שינה כגון דום נשימה בשינה, אך יכול להתרחש גם בבידוד.

תסמינים של Parasomnias

אנשים שחווים פאראסומניה אולי אפילו לא יודעים זאת. הליכת שינה ודיבור שינה בדרך כלל אינם גורמים נזק. עם זאת, חריקת שיניים ושיתוק שינה עלולים לגרום לכאב ולפציעה. הסהרורים אינם מודעים למעשיהם ובדרך כלל בטוחים, אך הם עלולים לגרום נזק לעצמם או לאחרים אם הם נמצאים באזור מסוכן. אם סהרורי נמצא במצב מסוכן, הרחיק אותו בעדינות ממנו, אך אל תנסה להעיר אותו. סהרורים אינם מגיבים לרעש או לרעד. דיבור בשינה יכול להתרחש הן כאשר אנשים נרדמים והן מתעוררים. שיתוק שינה הוא תחושה של הכרה אך לא מסוגל לזוז. זה מלווה לעתים קרובות בהזיות.

אבחון של Parasomnias

שינה יסודית והיסטוריה רפואית, בשילוב עם בדיקה גופנית, יכולים לשמש לאבחון פאראסומניה. הרופא עשוי לשאול על הרגלי השינה והערות של האדם, לוח הזמנים של השינה והתזונה. הרופא עשוי גם לשאול האם האדם חווה אי פעם הליכה סהרורית, דיבורים בשינה, חריקת שיניים או שיתוק שינה. רופא עשוי להציע בדיקות מעבדה מסוימות, כגון בדיקות דם, בדיקות הדמיה או בדיקות אחרות, בהתאם לתסמינים וההיסטוריה הרפואית של האדם. אם לאדם יש חשד לפראסומניה, הרופא ישאל על הרגלי השינה של האדם וכל התנהגות חריגה. הרופא עשוי גם להציע בדיקות מסוימות כדי להעריך את דפוסי השינה של האדם.

עצות להיגיינת שינה

היגיינת שינה חשובה בניהול פאראסומניה. טיפים אלה יכולים לעזור לך לישון טוב יותר בלילה. צור סביבה ידידותית לשינה שקטה, חשוכה וקרירה. השתמש בווילונות או הצללות האפלה, אטמי אוזניים ומאוורר או מכונת רעש לבן כדי להסוות רעש חיצוני. נסו לשמור על לוח זמנים קבוע של שינה לאורך כל השבוע, משעת השינה ועד שעת הערות, אפילו בסופי שבוע. אל תשתמש בטכנולוגיה הפולטת אור כחול, כגון מחשבים או טלפונים, בשעות שלפני השינה. לאכול תזונה בריאה דלת סוכר ולשמור על משקל תקין. התעמלו באופן קבוע, אך הימנעו מאימונים מפרכים סמוך לשעת השינה. הימנע או הגבל אלכוהול ו קפאין סמוך לשעת השינה.

אסטרטגיות לניהול פרסומניה

אם חווית פאראסומניה בעבר, תוכל לנקוט בצעדים כדי להפחית את הסיכוי שהן יתרחשו שוב. צור סביבה ידידותית לשינה שקטה, חשוכה וקרירה. נסו לשמור על לוח זמנים קבוע של שינה לאורך כל השבוע, משעת השינה ועד שעת הערות, אפילו בסופי שבוע. אל תשתמש בטכנולוגיה הפולטת אור כחול, כגון מחשבים או טלפונים, בשעות שלפני השינה. לאכול תזונה בריאה דלת סוכר ולשמור על משקל תקין. התעמלו באופן קבוע, אך הימנעו מאימונים מפרכים סמוך לשעת השינה. הימנע או הגבל אלכוהול וקפאין סמוך לשעת השינה. אם אי פעם תרגיש שאתה חווה פאראסומניה, נסה להימנע מפציעה על ידי מציאת מקום בטוח למנוחה עד שהאפיזודה תחלוף.

התחזית לטווח ארוך

עם הזמן, parasomnias הופכות פחות שכיחות כאשר אנשים משפרים את היגיינת השינה שלהם ומפחיתים מתח. הליכה סהרורית היא הסוג הנפוץ ביותר של פאראסומניה, ובדרך כלל היא נעצרת בבגרות. דום נשימה בשינה, חריקת שיניים ושיתוק שינה ניתנים לניהול ולטפל באמצעות שינויים באורח החיים ותרופות. אם חווית או חווה פאראסומניה, חשוב לקבל את השינה הדרושה לך. בעזרת העזרה הנכונה, אתה יכול לקבל את השינה שהגוף שלך צריך כדי להישאר בריא ושמח.